Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 201951
Designed as a starter or retirement home, the well-zoned and practical floor plan yields plenty of comfortable living space. The family area at the rear of the home is very spacious, the island boasts a snack bar and the adjacent nook is just right for casual dining, all these spaces are warmed by the attractive fireplace.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1550 | 8' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans |
| Finished Square Feet | 1550 |
| Width | 42' 0" |
| Depth | 51' 0" |
| ArchitecturalStyles | Colonial and New England, Ranch Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Stucco |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 18' 0" |
| Roof Pitch | 5/12 |
| Foundation Types | Slab, Crawlspace |